Bambino
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Jedna z najbardziej oryginalnych ras kotów, które powstały w wyniku skrzyżowania sfinksów z munchkinami. Na pierwszy rzut oka bardzo przypomina sfinksa, ale jeśli przyjrzymy mu się dokładniej zauważymy, że ma bardzo krótkie kończyny charakterystyczne dla munchkinów.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

pozbawiony sierści kot o charakterystycznych krótkich kończynach i skórze w kolorze czarnym, białym lub różowym

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Podobnie jak większość kotów pozbawionych sierści także Bambino muszą być regularnie myte w wodzie przy użyciu specjalnego szamponu. Dodatkowo nie wolno zapominać o czyszczeniu ich uszu. Do tych zabiegów trzeba przyzwyczajać koty od małego. W przeciwnym razie będzie to dla nich przykre doświadczenie. Ponadto Bambino są delikatnymi i wrażliwymi mruczkami, które bardzo mocno przywiązują się do swoich właścicieli. Nie najlepiej znoszą zmiany i przeżywają każde dłuższe rozstanie ze swoim ukochanym opiekunem.

CHARAKTER

Bambino to niezwykle przyjazne ludziom i towarzyskie koty, które są bardzo aktywne i uwielbiają się bawić. Pomimo nietypowego wyglądu nie różnią się pod względem charakteru oraz zdolności fizycznych od większości kotów. Są bardzo zwinne i skoczne, potrafią szybko biegać, przeważnie lubią także polować, ale instynkt łowiecki nie jest u nich tak rozwinięty jak u większości mruczków. Te towarzyskie koty same zachęcają do wspólnej zabawy, a dodatkowo są bardzo łagodne i dlatego idealnie nadają się dla rodzin z dziećmi. Ponadto ich poziom inteligencji jest wysoki i w efekcie łatwo uczą się prostych sztuczek. Bambino są bardzo komunikatywne i dość gadatliwe, ale ich głos nie jest zbyt donośny. Niemniej zrozumienie ich potrzeb i prawidłowe odczytanie samopoczucia tych sympatycznych kotów nie stanowi większego problemu nawet dla laików. Bambino źle znoszą samotność i nie lubią zostawać w domu bez towarzystwa. Dlatego osoby, które większość czasu spędzają poza domem powinny adoptować co najmniej dwa koty tej rasy, aby dotrzymywały sobie nawzajem towarzystwa. Warto dodać, że bambino nie są wybredne jeśli chodzi o pożywienie, ale ich skóra wymaga regularnej pielęgnacji.

ZDROWIE

Ze względu na brak sierści koty Bambino nie powinny same przebywać poza domem. Pozwalając im wychodzić na dwór należy zawsze pamiętać o tym, żeby mieć je na oku i odpowiednio zabezpieczyć przed chłodem oraz działaniem promieni słonecznych, które mogą wywołać poparzenie skóry u kota. Oprócz tego trzeba regularnie czyścić kotom bambino uszy i obserwować czy nie mają żadnych poważniejszych podrażnień skóry lub zadrapań. Bambino powinny przebywać w pomieszczeniach o temperaturze pokojowej około dwudziestu stopni Celsjusza. Niemniej koty tej rasy nie mają predyspozycji do żadnych chorób genetycznych i żyją przeciętnie kilkanaście lat.

WŁAŚCICIEL

Właścicielami kotów bambino mogą być wyłącznie odpowiedzialne osoby, które kochają zwierzęta i potrafią okazać im szacunek. Ze względu na to, że mruczki tej rasy wymagają specjalnej pielęgnacji ich hodowlą powinny zająć się raczej osoby doświadczone chociaż przy odrobinie cierpliwości, zaangażowania i dobrej woli nawet laik szybko nauczy się prawidłowo dbać o kota tej rasy.

HISTORIA

Historia kotów Bambino nie jest zbyt długa, gdyż pierwsi przedstawiciele tej rasy przyszli na świat w hodowli HolyMoly Cattery w amerykańskim stanie Arakansas zaledwie kilkanaście lat temu. Ich właściciele Stephanie i Pat Osborne skrzyżowali Sfinksy z kotami Munchkin i w ten sposób uzyskali Bambino. Po Sfinksach oddziedziczyły brak sierści, a Muchkinom zawdzięczają wyjątkowo krótkie, ale dość masywne kończyny. Ta nietypowa rasa kotów jest wciąż w fazie rozwoju, ale została już zarejestrowana przez The International Cat Association (TICA) oraz wpisana na listę rzadkich ras Rare and Exotic Feline Registry (REFR). Dojrzałe kocury i kotki tej rasy wyglądają niczym małe kociaki i dlatego ich pierwsi właściciele nazwali je Bambino, gdyż w języku włoskim to słowo oznacza dziecko. Perspektywy rozwoju kotów tej rasy nie są oczywiste, gdyż po śmierci męża Stephanie Osborne zawiesiła hodowlę. Niemniej inni właściciele tych kotów z pewnością będą starali się zadbać o odpowiednią promocję rasy. W Polsce koty Bambino są w zasadzie zupełnie nieznane. Za to cieszą się sporą popularnością w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.