Bengalski
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Kot bengalski to jedna z najciekawszych ras kotów, które łączą w sobie niezwykle delikatną, a zarazem skomplikowaną psychikę z bardzo oryginalnym umaszczeniem przywodzącym na myśl dziko żyjące koty. Pod względem wielkości, kształtu i proporcji przypominają popularne „dachowce”, ale różnią się od nich egzotycznym, dzikim umaszczeniem.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości kot o bardzo proporcjonalnej sylwetce i dzikim umaszczeniu

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty bengalskie potrzebują przede wszystkim sporej przestrzeni i możliwości wychodzenia na dwór, gdyż uwielbiają zwiedzać okolice. Ponadto jak w przypadku większości kotów, trzeba dbać o ich potrzeby emocjonalne. Z kolei sierść kotów bengalskich nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Czasami koty bengalskie mają problemy ze wzrokiem i wymagają wówczas wyrouzmiałości i starannej opieki.

CHARAKTER

Z racji pochodzenia koty bengalskie zachowały wiele cech i umiejętności po swoich dzikich przodkach. W rezultacie są niezwykle odporne fizyczne i wytrwałe. Potrafią w ciągu doby przemieszczać się w promieniu wielu kilometrów. Dodatkowo w przeciwieństwie do większości kotów nie boją się wody i są doskonałymi pływakami. Co więcej koty bengalskie idealnie czują się w koronach drzew i uwielbiają wylegiwać się na gałęziach. Ciekawostką jest niezwykle delikatna psychika tych kotów. W rezultacie koty bengalskie są bardzo nieufne i rzadko angażują się emocjonalnie w więzi ze swoimi opiekunami. Z kolei gdy uda nam się już zyskać zaufanie takiego kota to jego przyjaźń jest prawdziwa i szczera, a ewentualne odtrącenie kota spowoduje problemy emocjonalne u mruczka. Dlatego z kotami bengalskimi należy obchodzić się wyjątkowo delikatnie. Z racji ich dużej aktywności idealnym miejscem dla przedstawicieli tej rasy będzie duży dom z ogrodem położony na wsi lub przedmieściach.

ZDROWIE

Jak większość ras kotów, koty bengalskie narażone są na niektóre choroby typowe dla tej rasy. Komfort życia kota znacznie obniżają dolegliwości związane z oczami, a zwłaszcza zaćma i choroby siatkówki, które występują u niewielkiej grupy kotów bengalskich. Innym poważnym problemem zdrowotnym u kotów tej rasy jest kardiomiopatia.

WŁAŚCICIEL

Aktywna, młoda osoba, która potrafi zaopiekować się niezwykle ruchliwym i dość głośnym kotem, który wymaga częstej uwagi i wyrozumiałości ze strony właściciela, a dodatkowo jego złożoną i skomplikowaną psychikę zrozumie wyłącznie empatyczna i wrażliwa osoba doświadczona w hodowli kotów.

HISTORIA

Historia kotów bengalskich nie jest zbyt długa. Te sympatyczne mruczki powstały w wyniku skrzyżowania kotów domowych z dziko żyjącymi w lasach południowo-wschodniej Azji kotami bengalskimi oraz lampartami azjatyckimi. Początkowo wykorzystywano do krzyżówek także koty egipskie mau oraz koty burmskie, ale później zarzucono te praktyki. Pierwsze udane próby krzyżówek w wyniku których powstały współcześnie hodowane w domach koty bengalskie przeprowadzono jeszcze przed wojną. Niemniej rasa zyskała popularność dopiero w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. W Polsce istnieje kilka renomowanych hodowli kotów bengalskich, które są doskonałą alternatywą niezwykle drogich i dużo rzadziej spotykanych ras: Serengeti, Savannah i Toyger.