Napoleon
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Mało znana w Polsce, ale popularna za oceanem rasa kotów o charakterystycznych bardzo krótkich kończynach. Ze względu na długą i puszystą sierść oraz charakterystyczny pyszczek koty tej rasy przypominają pluszowe zabawki i są idealnym wyborem dla osób szukających ślicznego i niezbyt wymagającego mruczka

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

średniej wielkości długowłose koty o bardzo puszystej sierści i krótkich nogach przypominające z wyglądu Munchkiny, z którymi są blisko spokrewnione

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Dla kotów rasy Napoleon dużo ważniejsze od potrzeb fizycznych są potrzeby emocjonalne. Dlatego decydując się na adopcję takiego kota trzeba pamiętać, że wiąże się to z odpowiedzialnością za jego życie, które trwa kilkanaście lat. Nigdy nie wolno bić czy karcić mruczka, gdyż jego niezrozumiałe zachowanie rzadko wynika ze złych intencji, a najczęściej po prostu z powodów zdrowotnych. Dodatkowo warto wiedzieć, że Napoleony źle znoszą samotność, pragną towarzystwa domowników i oczekują przede wszystkim czułości oraz odpowiedniego traktowania. Pomimo wielu obowiązków trzeba czasami umieć znaleźć na wspólną zabawę z kotem oraz nie odtrącać go, gdy wskakuje na kolana i domaga się pogłaskania. Oczywiście nie wolno zapominać, że ze względu na długą sierść koty rasy Napoleon wymagają regularnego czesania i szczotkowania.

CHARAKTER

Koty rasy Napoleon oddziedziczyły wiele cech związanych z budową fizyczną i charakterem po persach i Munchkinach. W rezultacie są to bardzo przyjazne i wesołe mruczki o umiarkowanym temperamencie, które idealnie nadają się do niewielkich mieszkań w blokach. Koty tej rasy są w zasadzie zupełnie pozbawione agresji względem ludzi dorosłych, a ponadto potrafią grzecznie bawić się z dziećmi. To inteligentne, ciekawskie i sprytne koty, które uważnie obserwują otoczenie i potrafią szybko zdobywać nowe umiejętności. Można nauczyć je prostych sztuczek jak np. aportowanie drobnych przedmiotów. Poza tym zdecydowana większość kotów rasy napoleon reaguje na swoje imię. Dodatkowo są to bardzo uczuciowe i czułe zwierzęta, które szybko zaprzyjaźniają się z ludźmi. Zazwyczaj nie są do nikogo uprzedzone i z entuzjamem witają każdego gościa odwiedzającego mieszkanie. Nie są zbyt ruchliwe, ani głośne, w dodatku nie niszczą mebli i nie muszą wychodzić na dwór. Ich hodowla nie wymaga specjalistycznej wiedzy felinologicznej. W rezultacie Napoleonami mogą zaopiekować się nawet takie osoby, które nigdy wcześniej nie miały kota.

ZDROWIE

Koty rasy Napoleon są na ogół bardzo zdrowe i odporne. Niemniej czasami zdarza się, że cierpią na wielotorbielowatość nerek. W niektórych przypadkach choroba może doprowadzić do przedwczesnej śmierci kota. Niemniej zazwyczaj Napoleony bez większych problemów osiągają słuszny jak na koty wiek kilkunastu lat. Oczywiście nie można zapominać o regularnych wizytach u weterynarza, szczepieniach, odrobaczaniu i podawaniu odpowiedniej karmy.

WŁAŚCICIEL

Koty Napoleon nie są zbyt wymagające i zaakceptują każdą osobę, która będzie traktowała je z szacunkiem. Są to doskonałe mruczki zarówno dla nastolatków, młodych ludzi, osób w średnim wieku, seniorów oraz rodzin z dziećmi. Nawet jeśli właściciel kota dysponuje domem z ogrodem, napoleon raczej niechętnie będzie odwiedzał sąsiednie posesje, gdyż najlepiej czuje się w miejscach, które dobrze zna i wśród osób, które są mu bliskie. Warto dodać, że mruczki tej rasy nie mają zwykle problemu z zaakceptowaniem psów i kotów mieszkających obok nich w tym samym domu.

HISTORIA

Historia kotów rasy Napoleon jest niezbyt długa i ściśle powiązana z historią Munchkinów i persów. W 1996 roku właściciel hodowli Blueline Joe Smith skrzyżował koty perskie z Munchkinami i w rezultacie na świat przyszły pierwsze koty o charakterystycznej długowłosej i puszystej sierści oraz krótkich nóżkach. W 2001 roku napoleony trafiły na listę ras eksperymentalnych międzynarodowej organizacji The International Cat Association (TICA), a od maja reprezentanci rasy mogą walczyć o prestiżowy tytuł championa. Koty tej rasy są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, natomiast w Europie nie zdobyły jeszcze popularności. W Polsce Napoleony nie pojawiają się na wystawach.