Turecki Van
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Turecki van to interesująca rasa długowłosych kotów, które oprócz atrakcyjnego wyglądu cechują się także łagodnym charakterem. Na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie nieco ociężałego i powolnego, ale w rzeczywistości jego zdolności fizyczne są bardzo dobrze rozwinięte.

POCHODZENIE

Turcja

WYGLĄD

średniej wielkości, masywny, dobrze zbudowany kot o długowłosej przyjemnej w dotyku sierści posiadający charakterystyczny puszysty ogon

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Tureckie vany potrzebują przede wszystkim przestrzeni, aby móc co pewien czas poćwiczyć kondycję i pobiegać. Niemniej jeśli posiadamy duże mieszkanie to wystarczy ono w zupełności tureckim vanom. Bardzo ważne, aby odpowiednio troszczyć się i dbać o kota tak, aby czuł się potrzebny i doceniony. Tureckie vany emocjonalnie podchodzą do znajomości z właścicielem. W rezultacie łatwo je skrzywdzić i zranić. Dlatego z kotami tej rasy trzeba postępować delikatnie i z wyczuciem. W przeciwnym razie tureckie vany przestają o siebie dbać i popadają w apatię.

CHARAKTER

Tureckie vany to towarzyskie, inteligentne i wesołe koty, które idealnie nadają się zarówno do hodowli w mieszkaniu w blokach jak i domu z ogrodem. Koty tej rasy są wspaniałymi przyjaciółmi dla osób samotnych, dzieci, nastolatków oraz osób w średnim wieku. Pomimo sporej wagi i dość dużych wymiarów są dość skoczne i uwielbiają się wspinać po drzewach i meblach. Co charakterystyczne dla tej rasy, tureckie vany są świetnymi pływakami i nie stronią od wody. Ponadto łatwo uczą się sztuczek, lubią aportować różne przedmioty i uwielbiają przebywać na łonie natury. Warto dodać, że są to koty bardzo odważne i potrafią skutecznie obronić się przed agresywnym kotem czy psem. Zdarza się nawet, że stają w obronie atakowanego właściciela. Dodatkowo tureckie vany są bardzo uczuciowymi i łagodnymi mruczkami. Mocno przywiązują się do swojego właściciela i uwielbiają wylegiwać się na jego łóżku i kolanach. Bardzo przeżywają gdy zostają same na wiele godzin w domu. Nie najlepiej znoszą także podróże. Niemniej mimo wszystko nie są kotami mającymi wyszukane wymagania dlatego nadają się zarówno dla początkujących jak i doświadczonych hodowców.

ZDROWIE

Zdecydowana większość tureckich vanów to zdrowe i odporne koty, które dożywają bez żadnych problemów kilkunastu lat. Niestety sporadycznie podobnie jak tureckie angory zdarzają się u nich kłopoty ze słuchem, które w pewnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do głuchoty. Dlatego trzeba uważnie obserwować zachowanie i reakcje kota i w razie jakichkolwiek wątpliwości od razu wybrać się do weterynarza.

WŁAŚCICIEL

Spokojna, zrównoważona i wrażliwa osoba, która kocha koty i lubi poświęcać im swój wolny czas będzie idealnym właścicielem tureckiego vana. Wiek, status materialny i zawodowy nie odgrywają tu istotnej roli. Tureckie vany potrafią znaleźć sobie przyjaciół zarówno wśród osób samotnych jak i w rodzinach z dziećmi. To bardzo wdzięczne zwierzątka, które potrafią zrewanżować się swoją kocią miłością za każdą ofiarowaną czułość.

HISTORIA

Jak sama nazwa wskazuje koty tej rasy wywodząca się ze wschodniej Turcji, a dokładniej z okolic jeziora Van położonego w historycznej krainie Anatolii. W 1955 roku dwie Brytyjki Laura Lushington i Sonia Halliday schwytały dwa tureckie vany i przywiozły je do Anglii. Stosunkowo szybko udało się im przekonać ekspertów Governing Council of the Cat Fancy (GCCF) do zarejestrowania rasy. Pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku tureckie vany trafiły pod strzechy amerykańskich domów. W rezultacie w 1982 roku zostały uznane przez Cat Fanciers' Association (CFA). Obecnie koty tej rasy uznawane są także przez tak znane i prestiżowe organizacje jak: Fédération Internationale Féline (FIFe), The International Cat Association (TICA), American Association of Cat Enthusiasts (AACE), American Cat Fanciers Association (ACFA) oraz Australia Cat Federation (ACF). W Polsce istnieje kilka znanych hodowli kotów tej rasy i są one dość popularne, gdyż można zobaczyć je praktycznie na każdej większej wystawie.