Serengeti
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Eksperymentalna rasa będąca w fazie rozwoju. Jej celem jest stworzenie średniej wielkości kota domowego przypominającego wyglądem dziko żyjące koty. To sympatyczny, wesoły, towarzyski i zgrabny kot posiadający charakterystyczne umaszczenie tabby.

POCHODZENIE

Stany Zjednoczone

WYGLĄD

podobnie jak pozostałe hybrydy: Toyger, Chausie czy Savannah, także serengeti posiada wygląd bardzo zbliżony do dzikich afrykańskich kotów

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Jeśli chodzi o potrzeby fizyczne to koty serengeti muszą mieć możliwość wychodzenia na dwór i wybiegania się. W ich wnętrzu drzemią ogromne pokłady energii i muszą zostać rozładowane poprzez aktywność fizyczną najlepiej na świeżym powietrzu. Ponadto koty serengeti oczekują czułości i troski ze strony właściciela. Wbrew pozorom są to bardzo wrażliwe i delikatne zwierzęta, które łatwo zranić poprzez lekkomyślne zachowanie.

CHARAKTER

Koty serengeti to bardzo wesołe, towarzyskie i spontaniczne mruczki. Ich cechy osobowości sprawiają, że nadają się do hodowli nawet w przypadku gdy ich właściciele nie są zbyt doświadczeni. Koty serengeti dobrze przystosowują się do zmian chociaż zawsze gdy trafią do nowego domu to początkowo są troche nieśmiałe. Ze względu na dobrze rozwiniętą komunikatywność nawet laik po krótkim czasie będzie ropoznawał emocje i rozumiał potrzeby tego kota. Serengeti uwielbiają biegać po mieszkaniu godzinami, chętnie spędzają również czas w ogrodzie, świetnie wspinają się na drzewa oraz są bardzo zwinne. Ponadto doskonale rozumieją się z dziećmi i zwierzętami domowymi o ile te im nie dokuczają. Warto dodać, że koty serengeti są dość głośne i bardzo rozmowne, ale z drugiej strony dzięki temu ich właściciele wiedzą w każdej chwili czego potrzeba kotu.

ZDROWIE

Koty rasy serengeti na ogół nie uskarżają się na żadne poważniejsze dolegliwości zdrowotne i żyją przeciętnie kilkanaście lat. Sporadycznie zdarzają się u nich kłopoty z układem moczowym i nerkami, których nie wolno bagatelizować. Ponadto w przypadku kotów wychodzących na dwór trzeba pamiętać o obowiązkowym cyklu szczepień oraz regularnym odrobaczaniu.

WŁAŚCICIEL

Idealnym właścicielem kota serengeti będzie osoba młoda lub w średnim wieku, która dysponuje domem położonym na dużej działce w lesie lub w ogrodzie. Ze względu na wysoki poziom aktywności i potrzebę bliskiego kontaktu z właścicielem, koty serengeti nie nadają się raczej dla osób starszych i nastolatków oraz ludzi, którzy często przebywają godzinami poza domem.

HISTORIA

Historia kotów serengeti jest bardzo krótka, gdyż jest to rasa eksperymentalna, która wciąż podlega modyfikacjom. Za osobę odpowiedzialną za powstanie rasy powszechnie uważa się Karen Sausman, która prowadzi hodowlę Kingsmark w Kalifornii. Pierwszy kot serengeti przyszedł na świat w 1994 roku w wyniku skrzyżowania kota bengalskiego z kotem orientalnym krótkowłosym. Od 2002 roku koty serengeti są uznawane przez międzynarodową organizację The International Cat Association (TICA). Rasa cieszy się największą popularnością w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii oraz Australii. Pojedyncze egzemplarze kotów hodowane są także w Rosji, Niemczech oraz Holandii. W Polsce koty serengeti są znane jedynie bardzo wąskiej grupie felinologów i pasjonatów. Z pewnością wzrost popularności tej rasy jest jedynie kwestią czasu zwłaszcza, że ceny tych mruczków są dużo bardziej atrakcyjne niż większości hybryd.