Cejloński
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Kot cejloński to bardzo młoda i stosunkowo młoda rasa kotów, która jest praktycznie nieznana w Polsce. To niezwykle sympatyczny i delikatny kot, idealny dla osób szukających spokojnego i towarzyskiego przyjaciela na całe życie.

POCHODZENIE

Sri Lanka

WYGLĄD

niewielki kot o drobnej budowie ciała, dużych oczach i uszach przypominający wyglądem koty singapurskie, od których się wywodzi

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Jak większość kotów także te pochodzące ze Sri Lanki oczekują przede wszystkim czułości i zainteresowania ze strony opiekuna. Ich sierść jest krótka i łatwa w pielęgnacji. W rezultacie wystarczy szczotkować kota raz w tygodniu. Z racji sporych pokładów energii drzemiących w tych kotach, powinno się zadbać o zapewnienie im możliwości wychodzenia na dwór lub wybiegania się w dużym mieszkaniu. Warto dodać, że koty cejlońskie nie grymaszą przy jedzeniu. W rezultacie ich utrzymanie nie jest kosztowne. Co więcej potrafią się odwdzięczyć za okazane zainteresowanie. Dlatego szybko zdobywają sympatię nie tylko samego opiekuna, ale także pozostałych domowników.

CHARAKTER

Koty cejlońskie to wyjątkowo aktywne i przyjaźnie nastawione do człowieka mruczki. Uwielbiają buszować po mieszkaniu, ogrodzie i okolicy. Mają w sobie ogromne pokłady energii i są niezwykle ciekawskie. W rezultacie zawsze muszą być tam, gdzie coś się dzieje. Zazwyczaj nie odstępują swojego opiekuna na krok. Pragną brać czynny udział we wszystkich najważniejszych domowych czynnościach. Gdy tylko słyszą dzwonek do drzwi zaraz podbiegają sprawdzić kto przyszedł do mieszkania. Źle znoszą przebywanie w samotności dlatego nie nadają się dla osób, które większość czasu spędzają poza domem. Ponadto koty tej rasy bardzo dobrze tolerują dzieci i zwykle nie mają większych problemów w kontaktach z innymi zwierzętami. Co więcej są to koty bardzo zwinne i skoczne. Uwielbiają chodzić po gałęziach drzew, a także spędzać czas spacerując po meblach w mieszkaniu. Łagodny i przyjazny charakter kotów cejlońskich sprawia, że idealnie nadają się dla początkujących hodowców. Są niezwykle lojalne i silnie przywiązują się do swoich opiekunów. Dlatego ich właścicielami mogą być jedynie odpowiedzialne osoby gotowe na wieloletnią opiekę nad kotem.

ZDROWIE

Koty cejlońskie cechują się dobrym zdrowiem i bez większych problemów dożywają kilkunastu lat. Sporadycznie w przypadku kotów pochodzących z nieznanych hodowli zdarza się niedowład mięśni, który może powodować problemy z poruszaniem się kota. Ponadto należy mieć na uwadze, że w przypadku kastracji kocura lub sterylizacji kotki powinno się stosować specjalną dietę i ograniczać wielkość posiłków, aby zapobiec wzrostowi wagi kota. Z kolei z racji wrażliwej i delikatnej psychiki nie wolno zaniedbywać potrzeb emocjonalnych kota cejlońskiego, ani pozostawiać go na długo samego lub pod opieką obcych dla niego osób. Koty tej rasy nie lubią zmian i bardzo przyzwyczajają się zarówno do miejsc jak i konkretnych, przebywających w ich otoczeniu osób.

WŁAŚCICIEL

Każda odpowiedzialna i wrażliwa osoba, która kocha koty i potrafi okazać im czułość i zainteresowanie będzie idealnym opiekunem kota cejlońskiego. Z racji swojej żywiołowości koty cejlońskie lepiej nadają się dla osób aktywnych, którym nie przeszkadza energiczny i szalejący od czasu do czasu po mieszkaniu kot. Niemniej koty cejlońskie są z natury bardzo łagodne także idealnie sprawdzą się w rodzinach z dziećmi oraz wielopokoleniowych rodzinach. Natomiast nie poleca się tej rasy kotów dla zapracowanych singli oraz samotnych osób, które spędzają mnóstwo czasu poza domem.

HISTORIA

Koty cejlońskie do niedawna zamieszkiwały jedynie stosunkowo niewielki obszar świata jakim jest wyspa Sri Lanka położona na Oceanie Indyjskim niedaleko wybrzeży Indii. W 1984 roku odnalazł je włoski weternarz Paolo Pellegatta i postanowił zabrać do Europy. Szybko okazało się, że w jego rodzinnym kraju koty cejlońskie okazały się prawdziwym przebojem. Przyciągały uwagę nie tylko swoim wyglądem, ale przede wszystkim okazały się cenne ze względu na wyjątkowo łagodny charakter i pogodne usposobienie. Niestety do tej pory nie udało się ustalić czy koty cejlońskie żyły na terenie Sri Lanki od wieków czy powstały w wyniku skrzyżowaniu kotów singapurskich z dziko żyjącymi kotami. Nie przeszkadzało to jednak w uznaniu tej rasy przez takie organizacje jak FIAF i WCF, a w ostatnich latach także Cat Fanciers Association. W Polsce koty cejlońskie pozostają praktycznie nieznane i spotyka się je sporadycznie na wystawach. Niemniej ich pojawienie się i wzrost popularności w naszym kraju jest z pewnością jedynie kwestią czasu.