Korat
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Mało znana w Polsce i na świecie rasa o niezwykle ciekawej historii. Koraty wywodzą się z Tajlandii, a pierwsze wzmianki na ich temat można znaleźć w księgach datowanych na okres średniowiecza.

POCHODZENIE

Tajlandia

WYGLĄD

Z wyglądu przypomina do złudzenia kota burmskiego, ale różni się od niego pewnymi szczegółami.

UŻYTECZNOŚĆ

kot łowny i do towarzystwa

WYMAGANIA

Podobnie jak większość kotów, koraty oczekują zainteresowania ze strony swojego właściciela. Bardzo źle znoszą samotność oraz różne ograniczenia. Potrzebują dużo przestrzeni w mieszkaniu, w którym przebywają oraz możliwości wybiegania się i rozładowania nagromadzonej energii na świeżym powietrzu. Czasami gdy najdzie je taka ochota, lubią wskoczyć do łóżka opiekuna i wyspać na poduszce przytulone do ukochanej osoby. Niemniej znacznie częściej wolą w nocy pobiegać i zapolować na mysz lub chociaż na owady latające.

CHARAKTER

Koraty to niezwykle energiczne i inteligentne koty rodem z Azji. Ich charakter można określić jako umiarkowany. Mają okresy gdy są wyjątkowo spokojnymi i potulnymi kanapowymi mruczkami, ale co pewien czas budzi się w nich instynkt dzikich myśliwych. Koraty są typowymi indywidualistami, które chodzą własnymi drogami i same wybierają osobę, którą obdarzą prawdziwą i szczerą kocią miłością. Koraty to koty dość wymagające i czasami humorzaste, o skomplikowanej psychice. Niemniej posiadają osobisty urok i wdzięk, którym potrafią oczarować nie tylko swojego właściciela, ale także osoby, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w opiece nad zwierzętami.

ZDROWIE

Koraty są na ogół zdrowymi kotami nie przejawiającymi żadnych poważnych problemów zdrowotnych. Niezwykle rzadko zdarza się, że koty pochodzące spoza oficjalnych hodowli chorują na chorobę Taya-Sachsa zwaną też gangliozydozą. Jej skutkiem jest odkładanie się substancji tłuszczowej w neuronach w mózgu. Przy obecnym stanie wiedzy, choroba jest nieuleczalna i powoduje śmierć kota w ciągu od trzech do czterech lat.

WŁAŚCICIEL

Spokojna osoba o zrównoważonym charakterze, która potrafi okazać kotu zainteresowanie i szacunek. Koraty nie wymagają szczególnej pielęgnacji, ale trzeba pamiętać, że przywiązują się do miejsc i ludzi i każda gwałtowna zmiana wpływa negatywnie na ich psychikę.

HISTORIA

Historia tej rasy jest skomplikowana, a zarazem ciekawa. Korat to nazwa prowincji w środkowej Tajlandii, gdzie te sympatyczne koty znane są od XIV wieku. Pierwsze wzmianki na ich temat można znaleźć już w dokumentach datowanych na średniowiecze. W swojej ojczyźnie koraty uważane są za koty przynoszące szczęście i finansowy sukces. Do Europy trafiły dopiero w XIX wieku, ale dopiero w połowie ubiegłego stulecia zostały oficjalnie uznane jako nowa rasa. Od tamtej pory cieszą się rosnącą popularnością w Japonii, Ameryce Północnej i Europie. Obecnie w Polsce istnieje kilka renomowanych hodowli koratów.