Brytyjski długowłosy
ZOBACZ
POPRZEDNIĄ RASĘ
ZOBACZ
NASTĘPNĄ RASĘ
  • WRAŻENIA OGÓLNE
  • POCHODZENIE
  • WYGLĄD
  • UŻYTECZNOŚĆ
  • WYMAGANIA
  • CHARAKTER
  • ZDROWIE
  • IDEALNY WŁAŚCICIEL
  • HISTORIA

WRAŻENIA OGÓLNE

Idealna rasa dla osób szukających spokojnego towarzysza na wiele lat. Mało wymagający, ale elegancki i niezwykle przytulny kot, który większość czasu spędza w mieszkaniu chociaż jego gęste futro doskonale chroni go przed chłodem i wiatrem.

POCHODZENIE

Wielka Brytania

WYGLĄD

Koty brytyjskie długowłose przypominają z wyglądu pluszowe zabawki. Mają charakterystyczne gęste i bardzo przyjemne w dotyku futerko oraz sympatyczny pyszczek.

UŻYTECZNOŚĆ

kot do towarzystwa

WYMAGANIA

Koty brytyjskie długowłose mają niewielkie potrzeby dlatego idealnie nadają się dla osób, które z różnych względów nie są w stanie zapewnić im częstych spacerów na świeżym powietrzu. Oczywiście podobnie jak inne koty, przedstawiciele tej rasy oczekują zainteresowania ze strony domowników i właściciela, ale łatwo przystosowują się do zmian. Ponadto nie grymaszą przy jedzeniu. Lubią czasem zapolować, ale i tak większość czasu spędzają wylegując się na swoim ulubionym fotelu lub kanapie. Kotki posiadają silny instynkt macierzyński i bez problemu radzą sobie z wychowaniem małych. Ciekawostką jest fakt, że koty brytyjskie krótkowłose nie lubią być noszone na rękach. Ich sierść wymaga regularnego szczotkowania i czesania.

CHARAKTER

Koty brytyjskie długowłose to typowi domatorzy. Dlatego idealnie nadają się dla osób mieszkających w dużych miastach w niewielkich mieszkaniach. Mają spokojny i zrównoważony charakter. Jak większość kotów uwielbiają ciszę i same również o nią dbają. Miauczą rzadko, zwykle wtedy gdy są głodne lub coś je boli. Nie są natarczywe i nie narzucają się właścicielowi, ale bywają ciekawskie i są wszędzie tam gdzie coś się dzieje. Zwykle przebywają w tym pomieszczeniu, w którym akurat znajduje się właściciel. W okresie młodzieńczym są dość aktywne, ale po osiągnięciu wieku około pięciu lat stają się w pełni dojrzałe i większość czasu spędzają na odpoczynku, leniwych spacerach po pokojach oraz higienie osobistej, gdyż są to koty wyjątkowo czyste. Rzadko i raczej niechętnie wychodzą na dwór. Pomimo tego są  nieustępliwe i odważne, a także potrafią się skutecznie bronić. Brytyjczyki stały się popularne w kulturze masowej. Przykładowo w serii „Świat Dysku” Terry\'ego Pratchetta pojawił się brytyjski kot Greebo. Z kolei w książce „Alicja w Krainie Czarów” możemy poczytać o nieco dziwacznym kocie z Cheshire, a w filmie „Przerwana lekcja muzyki” zobaczyć brytyjską kotkę o imieniu Ruby. Mruczek tej rasy został również wykorzystany w popularnej reklamie karmy firmy „Whiskas”.    

ZDROWIE

Ponad połowa kotów brytyjskich posiada grupę krwi B. Warto pamiętać, że koty o umaszczeniu białym nie powinny zbyt długo przebywać na silnym słońcu, gdyż grozi to chorobami skórnymi, a nawet nowotworem. Sporadycznie u białych kotów może wystąpić także częściowa lub całkowita głuchota. Poza tym brytyjskie koty długowłose są odporne na poważne choroby i zwykle dożywają w pełnym zdrowiu do późnej starości.

WŁAŚCICIEL

Hałaśliwy dom imprezowiczów to zdecydowanie najgorsze z możliwych mieszkań dla tego kota, który ceni sobie ciszę, spokój i poczucie bezpieczeństwa. Brytyjski kot długowłosy nie zaakceptuje także osób zachowujących się głośno, wszczynających awantury, agresywnych lub aroganckich w stosunku do zwierząt i innych ludzi. Idealny właściciel to spokojna i wrażliwa osoba stale troszcząca się o podtrzymywania więzi z kotem.

HISTORIA

Jedna z najstarszych ras. Jak głoszą podania jej początki sięgają okresu rzymskich podbojów na terenie współczesnej Wielkiej Brytanii. Wówczas na Wyspy Brytyjskie wraz żołnierzami i urzędnikami Cesarstwa Rzymskiego przybyły koty, które skrzyżowały się z dziko żyjącymi żbikami i zdziczałymi miejscowymi kotami. Następnie w celu uzyskania grubszej sierści eksperymentowano łącząc je z persami. Współczesne cechy rasy uzyskano w XIX wieku, wówczas oficjalnie zarejestrowano także koty brytyjskie. Po raz pierwszy zostały zaprezentowane w nieistniejącym już Kryształowym Pałacu położonym na terenie Hyde Parku w 1871 roku. Rasa uzyskała ogromną popularność na całym świecie po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej. W rezultacie ceny kotów brytyjskich mocno spadły i stały się one dostępne dla szerokiej rzeszy odbiorców. W latach 90-tych ubiegłego wieku powstały pierwsze hodowle tych kotów w Polsce i z każdym rokiem jest ich coraz więcej w naszym kraju.