Utknięcie ciała obcego. Pierwsza pomoc.

Zabawki, patyki, kamienie, piłki, kości to chyba najczęstsze spotykane ciała obce w przełykach psów i kotów. Problem tkwiącego w układzie pokarmowym ciała obcego dotyczy najczęściej młodych psów i nieco rzadziej młodych kotów. Zdarzają się jednak takie przypadki także u dorosłych osobników, szczególnie  uwielbiających zabawy, czy to w domu, czy na spacerach.

Źródło: Shutterstock

Pies, wbrew pozorom daje wyraźne sygnały, ze w jego przełyku tkwi obcy przedmiot. Kluczowe objawy to ślinotok, wymioty, odksztuszanie, niekiedy nawet duszność objawiająca się przyjęciem przez zwierzę dość charakterystycznej postawy, tj. wyprostowaniem szyi i wyciąganiem głowy. Niechcianym następstwem obecności ciała obcego w przełyku jest stosunkowo często powstanie w nim zachyłka w wyniku uszkodzeń mięśniówki, niekiedy nawet perforacji, bądź też zrostów po przebytym zapaleniu.

Nierzadko połknięte przez zwierzaka ciało obce tkwi w żołądku. Zwierzak wówczas nie ma apetytu, staje się ospały, towarzyszyć temu mogą ślinotok i wymioty. Niekiedy lekarz poprzez omacywanie powłok brzusznych może wyczuć obecność ciała obcego. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Niektóre zwierzęta są obolałe i znacznie protestują podczas badania, inne są wystraszone i silnie napinają powłoki brzuszne, jeszcze inne są znacznie otłuszczone co wyraźnie utrudnia badanie kliniczne. Zawsze jednak można posiłkować się badaniem RTG i to najlepiej z kontrastem, który pozwoli zaobserwować czy pasaż treści pokarmowej prawidłowo przebiega. Bardzo niebezpieczne jest ciało obce w postaci fragmentu torby foliowej. Tego typu ciała obcego nie wykryje nawet badanie RTG. Natomiast zdarza się, że kawałek folii przylgnie do śluzówki żołądka lub jelit (niczym mokra kartka do szyby) powodując stałe drażnienie a nawet doprowadzając do martwicy.

Jeśli jednak jesteśmy przekonani o tym, że nasz zwierzak połknął ciało obce można starać się mu pomóc podając olej parafinowy. W ciągu doby kotu i małemu psu podajemy go w ilości 1-2 łyżek stołowych. Psy ras średnich i dużych powinny dostać nieco więcej, bo około 2-3 łyżek.