Spełnione dzieciństwo

Każde dziecko chciałoby mieć w domu jakieś zwierzę, a najbardziej psa. Wymarzony prezent może stać się koszmarem rodzica, jeśli nie zadba o jego odpowiednie przygotowanie.

Źródło: Shutterstock

Zdaje się, że dzieci rodzą się ze szczególną sympatią wobec psów. Skąd się ona bierze? Z pewnością popularyzowana jest przez bajki i filmy dla dzieci. Poza tym psy to najpopularniejsze domowe pupile, z którymi prędzej czy później dzieci się zapoznają i zaprzyjaźniają. Przyjaźń dziecka z psem jest szczególna pod kilkoma względami. Psy jak żadne inne zwierzęta wykazują największą spośród wszystkich domowych zwierzaków cierpliwość wobec dzieci, dzielnie znosząc ich przytulanie, niezdarność czy nawet natarczywość (ciągnięcie za łapkę lub ogon). Poza tym są niestrudzonymi towarzyszami zabaw, podczas których z dziećmi rozumieją się bez słów. Jak żadne inne zwierzęta, psy wykazują ogromne przywiązanie względem dzieci, okazując im zainteresowanie, opiekuńczość i czułość.

Liczne badania potwierdzają pozytywy dorastania w towarzystwie psa. Psy w życiu dziecka odgrywają nie tylko rolę towarzysza zabaw, ale i pocieszyciela. Pomagają maluchowi przetrwać samotność, niepokój, strach i napięcie, a przede wszystkim nudę. Psy dają dzieciom poczucie bezpieczeństwa, spanie z psem zapobiega powstawaniu stanów lękowych u bardzo małych dzieci. Rozwijają u dzieci poczucie odpowiedzialności oraz uczucia. Dzieci od psów uczą się empatii, a miłość do czworonoga pomaga w kształtowaniu się takich uczyć wobec ludzi. Dzieci wychowujące się z psem są lepiej przygotowane do życia w grupie, są mniej agresywne i lepiej współdziałają z innymi dziećmi.

Pies jest wymagającym podpiecznym. Źródło: iStock
Ponadto psy pobudzają dziecięcą wyobraźnię, umożliwiają kontakt z przyrodą, ruch na świeżym powietrzu, zapobiegają egocentryzmowi. Wychowywanie się z psem stymuluje rozwój fizyczny dziecka (dzięki harcom na dworze z ulubieńcem), a także rozwój psychiczny – psy pobudzają dziecięcą wyobraźnię. Dzieci dorastające z psem mają bardziej zrównoważoną psychikę. Co więcej Konrad Lorenz, znany etolog, uważał, że dziecko, które spędziło dzieciństwo bez psa, może mieć duże trudności w adaptowaniu się do życia dorosłego.

Wybierając psa na towarzysza dla swoich dzieci należy pamiętać o wielu bardzo istotnych czynnikach, które mają duże znaczenie czy przyjaźń pomiędzy dzieckiem a psem będzie wspaniała, czy stanie nie niebezpieczna. Rodzice koniecznie powinni uczyć swoje dzieci prawidłowego zachowania się wobec psów, a psy wychować tak by nie stwarzały zagrożenia dla dzieci. Nigdy też nie wolno zostawiać małych dzieci z psem bez nadzoru osoby dorosłej!

 

Poczytaj: Janusz Kuźniewicz, Grzegorz Kuźniewicz, Metody szkolenia i sposoby użytkowania psów, Wrocław, 2005.