Rasy psów przypominające niedźwiedzie

Psy to bardzo zróżnicowane wizualnie zwierzęta. Urozmaicone kształty, rozmiary, umaszczenia i charaktery sprawiają, że każdy znajdzie czworonoga który go urzeknie. Niektóre z psów przypominają lisy, inne zaś mają bardziej prymitywne formy wspaniałych wilków. Jest także spora grupa psów, które sowimi rozmiarami i kształtami przywodzą na myśl niedźwiedzie.

Proszę państwa, oto... pies! Proszę państwa, oto... pies! Źródło: pixabay.com

Psy misie, choć często nieprzystępne i uparte, kosztowne i czasochłonne w pielęgnacji oraz utrzymaniu - przez swoje apetyty i grube futra, są bardzo popularnymi i pożądanymi rasami psów. Charakteryzują się niedźwiedzimi temperamentami, a ich odwaga i waleczność przekształca te urocze psy misie w skutecznych strażników stad owiec i domowych posesji.

Owczarek Kaukaski

Owczarki kaukaski to zaskakująco ekonomiczne psy w utrzymaniu. Jak na duże zwierzęta wystarcza im niewiele pożywienia, cieszą się również dobrym zdrowiem.

Wygląd owczarka kaukaskiego

Owczarki kaukaskie to niewątpliwie psy jak niedźwiedzie. Wrażenie potęguję potężna waga. Prawidłowa mieści się w przedziale 50 do 90 kg (u suk zwykle nieco mniej), natomiast nietrudno znaleźć osobniki o wadze ponad 100kg. Wysokość tych owczarków, mierzona w kłębie, to nawet 75cm. Czyni to z nich bardzo duże zwierzęta, o niedźwiedzich apetytach.

Wizualnie łatwo zauważyć że owczarki kaukaskie należą do rodziny molosowatych. Umaszczenie jest bardzo zróżnicowane. Psy mogą mieć klasyczne wilcze pręgowane ubarwienie, ale także różne warianty rudości i pisakowych tonów. Owczarki kaukaskie spotkamy w trzech długościach futra, które wizualnie się od siebie nieco różnią. Długowłose psy posiadają, tak zwane, frędzle, portki i kryzę. Pośrednia długość włosa wiąże się z brakiem tych cech wizualnych. Natomiast, u krótkowłosej odmiany, sierść sięga maksymalnie 5 cm długości i jest zdecydowanie gęsta.

Usposobienie owczarka kaukaskiego

Te psy, jak niedźwiedzie - są dość niezależne. To bardzo inteligentne zwierzęta które nie są nastawione na współpracę z człowiekiem. Ponadto, bronią swojego terenu równie agresywnie co niedźwiedź broniący swojego terytorium. Duże oraz nieustraszone psy sprawdzą się świetnie w roli stróża posesji. Natomiast, owczarki kaukaskie wymagają, dużej rozwagi i, przede wszystkim, odpowiedzialności u właścicieli. Pies tej rasy, bez odpowiedniego wychowania, szkolenia i treningu, mogą stanowić spore wyzwanie. Ich wrodzona nieufność i terytorialność jest na tyle wyraźna, że spowodowała umieszczenie owczarków kaukaskich w rejestrze ras agresywnych.

Leonberger

Z wyglądu to po prostu psy niedźwiedzie. Ale to nie wszystko! To przede wszystkim olbrzymie psy o niedźwiedzim sercu. Ten wielki i opiekuńczy zwierz, ceni sobie bardziej miłość człowieka od powierzchni na jakiej żyje (naturalnie, należy mu zapewnić odpowiednią dawkę ruchu).

Wygląd leonbergera

Duży i muskularny pies niedźwiedź, jest pokryty dwuwarstwowym płaszczem. Nie są to tak duże psy, jak owczarki kaukaskie, ale ustępują im jedynie paroma kilogramami i centymetrami. W opinii powszechnej uważa się, że wśród przedstawicieli tej rasy występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Psy są męskie, a suki zaskakująco kobiece. Natomiast, w postaci szczeniaka, są to po prostu psy które wyglądają jak misie.

Charakterystyczna czarna maska w obrębie twarzy, czarne nos, wargi i poduszki łap, występują w towarzystwie bardzo różnorodnego umaszczenia na pozostałych obszarach ciała. Dominują umaszczenia czerwone, rudo-brązowe, lwie a nawet piaskowe. Często pojawiają się też czarne miejsca, które jednak nie powinny dominować. Gęste futro może przysporzyć pewnych trudność w pielęgnacji, wymaga czesania - przynajmniej raz w tygodniu. Na przełomie pór roku, gdy pies zaczyna masowo zrzucać futro i produkować nowe owłosienie - należy go wyczesywać nawet codziennie.

Usposobienie leonbergera

Rodzinne psy jak niedźwiedzie bronią swojego terenu. Są jednak o wiele bardziej przyjazne i odpowiednie nawet dla dzieci. Leonbergery łatwo poddają się szkoleniu oraz treningom. Co w połączeniu z ich inteligencją i lojalnością, tworzy z nich idealnych i oddanych członków rodziny. Wymagają dużo uwagi i afekcji od swoich właścicieli. Dbając o o odpowiednią dawkę ruchu, te psy misie świetnie znoszą mieszkanie w bloku.

Pomimo swoich rozmiarów, leonberger, jest wysoce zwinnym psem i ma zaskakujący poziom koordynacji ruchowej. Czyni to z niego idealnego psa ratownika. Ponadto jego pracy w roli ratownika, sprzyjają cechy takie jak: odwaga inteligencja i posłuszeństwa. Nie są znane z agresji.

Upraszczając i podsumowując, nie są to tylko psy które wyglądają jak misie, ale również zachowują się jak misie.

Mastif Tybetański

To już niemal legendarna rasa. Niezwykle popularne i pożądane mastify tybetańskie, są to psy wyglądające misie. Po za niedźwiedziem mogą się także skojarzyć z lwem i potężnymi wilkami.

Wygląd mastifa tybetańskiego

W kłębie, mastify tybetańskie osiągają nawet 90cm. Waga przeważnie w graniach 55 do 90 kilogramów, może również wynieść 115 kilogramów. Najpopularniejszymi umaszczeniami tych psów niedźwiedzi są odcienie złota i rudego, błękitne i błękitne podpalane oraz czarne i czarne podpalane. Są to ogromne zwierzęta o gęstym, dwuwarstwowym futrze, proporcjonalnej budowie ciała i nieco krótszych pyskach niż u innych molosów górskich. Niektóre osobniki posiadają rozbudowaną kryzę, która przywodzi na myśl lwią grzywę.

Jest to chińska i starożytna rasa psa, z którą wiąże się wiele ludowych legend i przekonań. Tym sposobem, pewien nieświadomy niczego szczeniak, o czerwonym umaszczeniu (czerwony to kolor bogactwa w chińskiej kulturze), został sprzedany za zawrotną kwotę 10 milinów juanów, co uczyniło go najdroższym psem na świecie.

Usposobienie mastifa tybetańskiego

Zazwyczaj psy wyglądające jak misie, świetnie nadają się do pełnienia roli strażnika - tak też jest w tym przypadku. Są to niesamowicie czujnie psy, które od razu zaalarmują właściciela o nietypowym odgłosie który usłyszą. Sprawia to że nie nadadzą się zbytnio na mieszkańca bloku, gdzie będą narażone na wiele różnych dźwięków i bodźców. Będą nieustannie alarmować szczekaniem właściciela (i sąsiadów) o ewentualnym domniemanym zagrożeniu.

Jest to pies który idealnie sprawdzi się w domach jednorodzinnych, gdzie będzie miał, do swojej dyspozycji i strzeżenia, całe podwórko. Są to uparte i niezależne psy, wymagające odpowiedniego szkolenia i treningu. Ich waga sprawia, że ciężko okiełznać dorosłego i nieszkolonego mastifa, niewolno lekceważyć tresury już od szczeniaka.

Akita amerykańska

Akita amerykańska to bez wątpienia psy które wyglądają jak misie. W każdych fazach rozwoju, od szczeniaka po dorosłego osobnika, to psy niedźwiedzie.

Wygląd akity amerykańskiej

Suka przeważnie nie jest wiele mniejsza od psa. W jej przypadku, maksymalna wysokość wyniesie 66 cm, a u psa będzie to nieco ponad 70 cm. Wagowo, niezależnie od płci, psy powinny ważyć w przedziale od 45 do 60 kilogramów. Szata jest krótka lub najwyżej średniej długości. W kłębie oraz na na zadzie może osiągną długość 5 cm. Kolor umaszczenia jest nieograniczony. Łaciate, pręgowane, od białego poprzez płowe aż do rudego. Podszerstek może mieć inny kolor niż włos okrywowy. Podszerstek jest gruby i gęsty, a włos okrywowy bardziej sztywny i nieznacznie odstaje od ciała - dodający psu niedźwiedziego uroku. Pies ma bardzo zrównoważona i proporcjonalną budowę ciała.

Usposobienie akity amerykańskiej

Dość niezależne i uparte, często niepokorne psy nie są idealnymi towarzyszami dla każdego. Psy należy bezwzględnie szkolić systematycznie od młodości. W przeciwieństwie do psa husky, z którym bywa niekiedy mylony, nie jest psem lubiącym ruch. Uwielbia odpoczywać w bliskim otoczeniu rodziny. Choć zazwyczaj jest psem zdystansowanym, potrafi okazywać czułość i prosić o pieszczoty. Niczym kot, te psy misie gdy będą miały ochotę, okażą się świetnymi towarzyszami zabaw - muszą mieć tylko ochotę. To człowiek musi dostosować się do tego czworonoga, nie na odwrót. Jego uwielbienie do odpoczynku nie przeszkadza mu, w chwili zagrożenia zerwać się do biegu. Jest zaskakująco uważnym i czujny psem.

To inteligentne i niezależne psy i, jak inne psy pasterskie, nie posiadają dużej predyspozycji do nauki. Natomiast świetnie nadadzą się na stróża. Choć z pozoru leniwa akita, często samym wyglądem odstraszy nieproszonego intruza. Ten mało szczekliwy pies niedźwiedź, często zamiast alarmować o zagrożeniu sam sobie z nim poradzi.

Pirenejski pies górski

To niedźwiedź polarny wśród psów. Kolejny molos typu górskiego, idealny do strzeżenia stad owiec, kóz i bydła, a także posesji.

Wygląd pirenejskiego psa górskiego

Są to wysokie psy, dorastające do 80 cm w kłębie, suki nie pozostają w tyle, osiągając nawet 75 cm. Waga dorosłego psa wynosi maksymalnie 60 kg, samice są proporcjonalnie lżejsze. Szata dwuwarstwowa, prosta - choć w okolicach karku i na ogonie nie tylko będzie nieco dłuższa, ale także falista. Umaszczenie przeważnie białe. Niektóre osobniki na tułowiu, u podstawy ogona, uszach czy głowie, mogą mieć znaczenia w odcieniach szarości, rude a także borsucze. Pielęgnacja, jak u innych molosowatych, to czasochłonne i odpowiedzialne zadanie. Zwłaszcza jako szczeniaki, są to psy które wyglądają jak misie polarane.

Usposobienie pirenejskiego psa górskiego

Zdecydowanie, te psy niedźwiedzie, będą się lepiej czuły w domach z ogrodem, który spełni ich potrzebę ich potrzebę pilnowania i stróżowania. Jest to bardzo tolerancyjny pies (jak na niedźwiedzia). Zazwyczaj dobrze zachowuje się w towarzystwie innych psów i zwierząt. Pirenejskie psy górskie to psy misie, wykorzystywane są w pracy w domach opieki i szpitalach.

Pirenejski pies górski to kolejny pie niedźwiedź odznaczający się inteligencją, ale także niezależnością i dużymi pokładaniami upartości. Jest dość mało podatny na szkolenia, co nieznaczny że należy się poddać. To duży i silny pies który, bez wątpienia, wymaga cierpliwego treningu. Wszystko to sprawia, że jego właściciel powinien być doświadczony i odpowiedzialny. Taka osoba będzie w stanie w skuteczny sposób komunikować się z psem, który okaże się wiernym i ufnym towarzyszem.