Naturalne metody na kleszcze

Podczas spacerów po lesie czy parku czworonogi narażone są na ugryzienia kleszczy. Żaden preparat nie jest w stanie zagwarantować całkowitej ochrony, co ważne chemiczne produkty mogą doprowadzić do powstania alergii. Rozwiązaniem są naturalne i bezpieczne sposoby na kleszcze u psów i kotów.

Źródło: Designed by Freepik

Naturalne sposoby na kleszcze

Kleszcze można zwalczać naturalnymi metodami, przy zastosowaniu ogólnodostępnych, zwykłych produktów.

1. Cytrusy i rumianek

Owoce cytrusowe skutecznie odstraszają te owady, dzięki nim można pozbyć się nie tylko kleszczy, ale także uciążliwych dla pupili pcheł czy komarów. Rumianek ma niezliczenie wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych dla zwierząt. Przede wszystkim efektywnie odpędza pasożyty zewnętrzne.

W jaki sposób przygotować preparat?

Do przygotowania mikstury potrzebujemy jeden litr wody, 3 torebki herbaty z rumianku i pół szklanki skórki cytrusów. Możemy użyć pomarańczy, grejpfrutów, mandarynek czy cytryn, jednak bez ich białej części. Na samym początku gotujemy litr wody, następnie dodajemy do niej torebki herbaty rumiankowej oraz skórki cytrusowe. Gotujemy na małym ogniu przez parę minut, po czym gasimy ogień i odstawiamy garnek na pół godziny. Ostudzoną miksturę przelewamy najlepiej do spryskiwacza. Środek odstraszający rozprowadzamy na skórze psa czy kota, można to zrobić przy użyciu wacika. Należy pamiętać o tym, aby nie pozwolić zwierzęciu na zlizywanie specyfiku.

2. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy to świetny sposób na skuteczne odstraszenie niechcianych gości w postaci kleszczy. To silny środek zawierający wysoką zawartość kwasu octowego. Chcąc przygotować naturalny środek przeciwko kleszczom z zastosowaniem octu, należy go rozcieńczyć 1:1 z wodą. Przygotowany płyn należy rozprowadzić na ciele czworonoga, omijając oczy i nos zwierzęcia. Dobrym rozwiązaniem jest również spryskanie całego domu octem i wodą, aby zniechęcić te ektopasożyty. Szczególną uwagę należy zwrócić na ciemne kąty, okna i drzwi.

3. Mydlnica

Innym sposobem na kleszcze jest przygotowanie szamponu z mydlnicy. Mydlnica jest to pospolita roślina, którą można znaleźć na wszystkich łąkach w Polsce. Aby przygotować szampon, świeże ziele mydlnicy lekarskiej musimy pociąć na niewielkie kawałki, po czym zmiksować z wodą. Jeśli mamy do dyspozycji mydlnicę suszoną, musimy ją wcześniej namoczyć ok. 12 godzin i zmiksować, po czym odcedzić ziele przez sitko. W przypadku posiekanego korzenia mydlnicy wystarczy zalać go połową szklanki wrzątku, zaparzyć przez 30 minut i potem odcedzić.

4. Olejek lawendowy

Nie każdy wie o tym, że olejki mają wielką moc i są skutecznie również jako odstraszacze pewnych owadów. Lawenda kiedyś była stosowana do ochrony odzieży oraz bielizn przed owadami. Olejek z lawendy okazał się także skuteczny w walce z kleszczami i pchłami, zapobiega on ukąszeniom oraz wkłuciu się kleszczy. Co ważne, roślina ta ma działanie antyseptyczne, przeciwbólowe i uspokajające, ponadto jest łagodna w swoim działaniu. Olejek lawendowy ma wszechstronne zastosowanie, można do dodać do kosmetyku zwierzęcia.

5. Olejek goździkowy

Olejek goździkowy pochodzi z Indonezji i otrzymywany jest przez destylację różowawych pąków kwiatowych parą wodą. Jego najważniejszym składnikiem jest Eugenol, który odpowiada za jego najcenniejsze właściwości. Odznacza się on działaniem przeciwgrzybicznym, przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwpierwotniakowym. Działa również kojąco na ukąszenia owadów i stany zapalne. Może być stosowany jako preparat odstraszający insekty, takie jak właśnie kleszcze czy pchły. Można go zastosować na skórę zwierzęcia w niewielkiej ilości bezpośrednio albo dodać do jego kosmetyku. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie paru kropel olejku do szklanki wody, po czym umieszczenie płynu w spryskiwaczu. W ten sposób powstanie nam delikatna mgiełka, którą można spryskać pupila. Zapach olejku poprawia nastrój i oczyszcza powietrze z roztoczy i bakterii.

W jaki sposób wyciągnąć kleszcza psu czy kotu?

1. Najpierw musimy unieruchomić zwierzę, nie może się ono ruszać w trakcie wyciągania pasożyta, gdyż może przeszkodzić w wyciągnięciu pasożyta w całości.

2. Do wyciągnięcia kleszcza posłuży nam peseta albo specjalny przyrząd do usuwania kleszczy, pod nazwą kleszczołapka. Taki przyrząd znacznie ułatwia cały proces. Jeśli użyjemy pęsety, musimy pamiętać o jej wcześniejszym wysterylizowaniu. Do tego zabiegu najlepiej użyć rękawiczek jednorazowych.

3. Kleszcz chwytamy przy użyciu pęsety w sposób możliwie jak najbliższej skóry zwierzęcia, pęseta musi się znaleźć bardzo blisko główki kleszcza. Nie powinno się zaciskać pęsety na środku pasożyta, ponieważ przez to zawartości kleszcza mogą dostać się do ciała czworonoga.

4. Kleszcz musi zostać co najważniejsze, wyciągnięty w całości. Musimy więc zauważyć jego głowę po wyciągnięciu, upewnijmy się także czy wyszedł w całości, dokładnie przyglądając się miejscu ugryzienia.

5. Pasożyta należy później zutylizować.

6. Miejsce ugryzienia najlepiej jest zdezynfekować, po czym dokładnie umyć ręce.

7. Teraz wystarczy już obserwować zwierzę, czy nie wystąpią u niego żadne objawy mogące świadczyć o chorobie odkleszczowej.