Krew moczu psa i kota - co oznacza krwiomocz?

Krew występująca w moczu pupila może być początkiem chorób zagrażających jego życiu. Niekiedy jest to pierwszy symptom sygnalizujący, że w ciele naszego zwierzęcia dzieje się coś złego. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na wygląd moczu naszego psa lub kota. Jakie mogą być przyczyny występowania krwiomoczu i jak wygląda leczenie? 

federico espiño federico espiño Źródło: pixabay.com

Co oznacza krew w moczu kota lub psa?

Krew w moczu fachowo określa się jako "krwiomocz". Występowanie tego schorzenia u pupila może mieć bardzo różne podłoże. Najczęściej dotyczy układu moczowego oraz nerek i układu rozrodczego. Jako pierwsze właściciele najczęściej zauważają skrzepy krwi lub krwiste smużki u psów oraz zabarwiony na brunatno lub czerwono żwirek w kuwecie kota. Zdecydowanie łatwiej rozpoznać schorzenie u kota, ponieważ dzieje się to przy czyszczeniu kuwety i szybko można dostrzec zmienioną barwę żwirku. Z psami sprawa jest nieco trudniejsza. Dlatego niezwykle ważne jest obserwowanie moczu psa podczas spacerów. 

Nie zawsze jednak jest tak, że właściciel zauważy krew. Dość często obecność czerwonych krwinek w moczu zwierzęcia stwierdzana jest podczas rutynowego badania moczu. Ich obecność jest tak niewielka, że nie ma najmniejszej szansy, aby zauważyć krew gołym okiem. 

Przyczyny krwiomoczu 

Istnieje wiele przyczyn pojawienia się krwi w moczu pupila. Do najczęstszych należą choroby pęcherza moczowego oraz cewki moczowej. Zarówno u psów jak i u kotów może być to zakażenie, urazy, kamica oraz nowotwory. Dodatkowo krwiomocz u psów może powodować pasaży Capillaria. Jest on coraz częściej diagnozowany w Polsce. U kotów przyczyną może być idiopatyczne zapalenie pęcherza, zwane FLUDT.

Do krwiomoczu przyczyniają się również wszelkiego rodzaju choroby nerek. U psów i kotów mogą być to zapalenia, zawały nerek, toksyny, torbiele oraz nowotwory. U zwierząt spożywających ryby i skorupiaki przyczyną pojawienia się czerwonych krwinek w moczu może być pasożyt Dioctophyma renale. Do zakażenia pasożytem dochodzi po zjedzeniu surowej lub niedogotowanej ryby lub wypiciu skażonej wody. Koty perskie, orientalne, syjamskie, europejskie oraz szkockie zwisłouche narażone są także na wielotorbielowatość nerek, która również jest jedną z przyczyn krwiomoczu. Według szacunków na wielotorbielatowość choruje około 30% persów.

Krew w moczu pojawia się także przy wielu chorobach ogólnych, np. zaburzenia krzepnięcia krwi, zespół rozsianego krzepnięcia wewnątrznaczyniowego, zatrucia, udary cieplne, zaburzenia hormonalne oraz choroby zakaźne. 

Przyczyną krwiomoczu są wszelkie choroby układu rozrodczego. U kocurów i psów może to być nowotwór prącia, przerost prostaty lub zakażenie. Kotki i suki narażone są na występowanie nowotworów oraz urazów pochwy, ropomacicze i niecałkowitą inwolucję po porodzie. Krew może się pojawić podczas trwania cyklu rujowego. 

Występowanie krwiomoczu może pojawić się także po niedawno odbytych zabiegach chirurgicznych. Dotyczy to głównie sterylizacji, kastracji oraz usuwania kamienia, zwłaszcza jeżeli zwierzę było cewnikowane. Dodatkowo przyjmowanie niektórych leków może doprowadzić do zmiany barwy moczu. 

Krwiomocz przy chorobach układu moczowego i cewki moczowej

Do chorób układu moczowego może przyczynić się niska temperatura, co prowadzi do przeziębienia pęcherza, piasek oraz kamica pęcherza, infekcje bakteryjne oraz grzybicze, a także stres. Dużą rolę odgrywa tu również wiek, płeć oraz rasa. Starsze koty oraz psy, rasy o krótszych łapkach (np. jamnik) oraz kotki i suki są bardziej narażone na choroby układu moczowego. Właściciel najczęściej może zauważyć u pupila bolesność w trakcie oddawania moczu lub częstsze oddawanie moczu, ale w mniejszych ilościach. U kotów może być to również załatwianie potrzeby poza kuwetą, która kojarzy mu się z bólem. W tym przypadku wystarczy wykonanie badania moczu. 

Weterynarz może także zlecić USG lub rentgen, aby wykluczyć lub potwierdzić występowanie piasku, kamieni oraz nowotworów. 

Schorzenia nerek a krew w moczu

Jeżeli u pupila wykryłeś krwiomocz, ale nie zauważyłeś, aby oddawanie moczu sprawiało mu ból to może mieć on problem z nerkami. Przy diagnostyce konieczne będzie wykonanie badania krwi oraz moczu i wykonanie USG i/lub RTG. Weterynarz przeprowadzi także szczegółowy wywiad lekarski, w którym będzie konieczne przedstawienie ogólnego samopoczucia zwierzęcia, określenie apetytu, podanie ilości oddawanego moczu (czy jest taka sama jak dotychczas, czy częstotliwość się zwiększyła) oraz przedstawienie innych dolegliwości, np. występowanie biegunek lub wymiotów. 

 Krwiomocz rzekomy - co to takiego?

Zdarza się, że u kota lub psa występuje krwiomocz rzekomy. Polega on na zmianie zabarwienia moczu, ale nie na skutek krwi. Może mieć to miejsce, gdy pupil zje barwniki spożywcze (np. buraki lub biszkopt zabarwiony na czerwono), podczas kuracji lekami z zawartością np. doksorubicyny oraz przy zatruciu metalami ciężkimi. Nie panikuj, jeżeli Twój pupil zjadł buraczki i zmieniła się barwa jego moczu, ale obserwuj w celu wykluczenia innych przyczyn tego zjawiska. 

Diagnostyka krwi w moczu u pupila

Gdy tylko zauważysz krew w moczu u swojego pupila udaj się do specjalisty. Weterynarz zleci szereg badań, które pomogą określić przyczynę. Mogą to być:

  • badanie moczu
  • badanie krwi
  • USG
  • RTG
  • badanie rektalne

Zostanie też przeprowadzony wywiad z właścicielem w celu ustalenia, czy samopoczucie zwierzęcia uległo zmianie, czy zmienił się jego apetyt oraz czy nie występuje szereg innych czynników mających wpływ na powstawanie tego schorzenia.

Leczenie krwiomoczu 

Wszelkie zakażenia bakteryjne leczone są poprzez przyjmowanie antybiotyku przez okres 2 tygodni oraz wspomaganie kuracji lekami przeciwzapalnymi. Podczas leczenia wskazane jest stosowanie odpowiedniego rodzaju leczniczej karmy typu Urinary, która korzystnie wpłynie na drogi moczowe. Leczenie psa lub kota może wspierać także podawaniem suplementów takich jak Urinovet lub Uropet, które wspierają pracę dróg moczowych. W przypadku piasku lub kamieni konieczne może okazać się cewnikowanie, płukanie pęcherza lub chirurgiczne usuwanie kamieni.

Przy idiomatycznym zapaleniu pęcherza stosuje się leki przeciwdepresyjne oraz terapię behawioralną, ponieważ przyczyna powstawania tego schorzenia nie jest do końca znana. Uważa się, że FLUTD powstaje na skutek stresu lub nadwagi. W celu zminimalizowania poziomu stresu zwierzęciu podaje się leki uspokajające, np. KalmVet lub feromony w postaci obroży.

Schorzenia nerek leczone są poprzez podawanie dożylnych lub podskórnych kroplówek oraz stosowaniu karm typu Renal. Ważne jest, aby zwierzę podczas trwania leczenia piło duże ilości wody.

Występowanie krwi w moczu zwierząt może być spowodowane błahymi rzeczami (np. zjedzeniem buraków), ale może być to również początek groźnych chorób. Jeżeli więc zauważyłeś w moczu pupila nawet niewielkie ilości krwi koniecznie udaj się z nim do specjalisty w celu diagnostyki przyczyn i ewentualnego leczenia. Możesz w ten sposób zapobiec rozwojowi wielu niebezpiecznych i groźnych dla zdrowia i życia chorób.