Diety dla kotów otyłych i z nadwagą

Wiadomo jakie skutki może wywołać otyłość u człowieka i z jakimi problemami zdrowotnymi zmagają się osoby z nadwagą. U kotów sprawa niewiele się różni. Wiadomo więc, że troskliwy i wyedukowany na ten temat właściciel będzie chciał swojego kota odchudzić. Zwiększy mu tym samym szansę na dłuższe życie w pełni zdrowia.

Źródło: Photodisc/Thinkstock

Zwierzęta z nadwagą mają dużą ilość tkanki tłuszczowej odkładającą się pod skórą i wokół narządów wewnętrznych. Do tycia mają skłonność głównie kotki sterylizowane i kastrowane kocury, poza tym wiodącym czynnikiem jest przekarmianie połączone z „kanapowym” stylem życia. Otyłość z kolei uznaje się za ważny czynnik predysponujący do cukrzycy, chorób serca, wątroby i zwyrodnienia stawów. W razie potrzeby wykonania zabiegu chirurgicznego otłuszczone zwierzęta są znacznie bardziej narażone na ryzyko związane z narkozą.

Najważniejszą zasadą o jakiej należy pamiętać, to aby nie ograniczać nagle codziennej racji pokarmowej. Drastyczne zmniejszenie ilość jedzenia prowadzi bowiem u tego gatunku zwierząt do stłuszczenia wątroby ze względu na specyficzny metabolizm (inny niż u psów). Najprostszym, najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem odchudzenia kota jest zaufanie w tej kwestii specjalistom do spraw żywienia zwierząt domowych, którzy opracowują gotowe diety dla kotów otyłych i z nadwagą.

Diety te są przeważnie podzielone na te przeznaczone dla zwierząt otyłych i diety dla kotów po kuracji odchudzania, mające na celu pomóc w utrzymaniu nowej, prawidłowej masy ciała i zapobiegnąć ponownemu przytyciu. Istnieje wiele wartych polecenia karm z różnej półki cenowej. Na opakowaniu takiej karmy najczęściej znajdziemy tabelę z dawkowaniem (którego należy się bezwzględnie trzymać!) w zależności od obecnej masy ciała zwierzęcia i tej, do której dążymy. Pokarmy produkowane są zarówno są w formie suchej, jak i mokrej. W trakcie diety musimy także poinformować wszystkich członków rodziny, aby nie dogadzali naszemu pupilowi żadnymi dodatkami ze stołu.

Diety dla kotów otyłych noszą często nazwy w języku angielskim: weight reduction, weight control, obesity i podobne. Najlepiej skorzystać z rad lekarza weterynarii lub sprzedawcy w sklepie zoologicznym. Diety „odchudzające” są niskokaloryczne, zawierają podwyższony poziom włókna pokarmowego, odpowiedniej jakości białko i zmniejszoną podaż tłuszczów. Mają one za zadanie zapewnienie kotu niezbędnych składników odżywczych w skoncentrowanej formie, które jednocześnie będą zawierać jak najmniej kalorii i zapewnią zwierzęciu długie uczucie sytości.

Karmy te utrzymują również odpowiednie pH moczu, aby przy okazji obniżyć ryzyko kamicy moczowej (do której również predysponowane są kastrowane koty). Często znajdziemy w nich także L-karnitynę wspomagającą spalanie tłuszczu. Dodatki wpływają też korzystnie na sierść i skórę a wysoką zawartość włókna zmniejsza tempo wchłaniania glukozy, co pomaga zapobiegać pojawieniu się cukrzycy. Witamin i minerałów również nie zabraknie naszemu pupilowi.