6 najważniejszych zalet szelek dla psów

Szelki czy obroża dla psa? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoich zwolenników. Jakie są główne zalety psich szelek?

Źródło: Pixabay

1. Szelki są mniej urazowe niż obroża.

Należy pamiętać, że ciągnięcie na obroży może (nie musi) prowadzić do schodzeń i urazów,  m.in.:

  • schorzeń szyjnej części kręgosłupa,
  • utrudnień w przepływie krwi,
  • zapadnięcia tchawicy
  • zaburzeń pracy tarczycy

Dzięki temu, że szelki obejmują większą powierzchnię ciała psa, ryzyko uszkodzenia kręgosłupa w przypadku szarpnięcia, jest mniejsze. Psy, które nie potrafią chodzić na luźnej smyczy oraz szczenięta powinny bezwzględnie spacerować w szelkach.


2. Z szelek trudniej się wyswobodzić.

Konstrukcja szelek powoduje, że pies nie może ich samodzielnie ściągnąć. Oczywiście trzeba zadbać, by były dobrze dobrane i nie za luźne.


3. Można uniknąć otarć i urazów szyi.

Ciekawski, ciągnący czy uczący się dopiero dobrych manier pies ma większą szansę na obtarcia i uszkodzenia skóry na szyi, gdy nosi obrożę. W szelkach siła nacisku na skórę jest rozłożona na większej powierzchni.


4. Szelki pomagają w treningu posłuszeństwa.

Łatwiej zapanować nad psem, gdy prowadzi się go na smyczy i w szelkach. Do tego, by go zatrzymać lub powstrzymać wystarczą wówczas łagodniejsze ruchy, a szelki można też złapać ręką i utrzymać psa w miejscu.


5. Szelki są... humanitarne.

Pies, który szarpie i ciągnie w szelkach nie zostanie podduszony, gdy smycz mocniej się napręży. To nie tylko duży dyskomfort i stres dla zwierzęcia, ale ryzyko, że wzmocni się jego agresja i złe zachowania.


6. Ułatwiają bezpieczne przewożenie psa samochodem.

Jeśli wybierzemy szelki, które przystosowane są do przypinania do pasów bezpieczeństwa, możemy przewozić psa bez transportera. Wówczas pieska przypina się do pasów na tylnym siedzeniu lub na macie rozłożonej na kanapie. Takiego rodzaju szelki znajdziecie TU.


Różne rodzaje szelek dla psów znajdziecie w naszym butiku.